Kentsel Dönüşüm Alanı İlan Edilen Yeni Bölgeler

⇒Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, Gaziantep, Trabzon ve Şanlıurfa’da bazı bölgeler kentsel dönüşüm ve gelişim alanı ilan edildi..

Gaziantep, Trabzon ve Şanlıurfa’da kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilen bölgeler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre kentsel dönüşüm ve gelişimalanı ilan edilen bölgeler şu şekilde:

Gaziantep
Şahinbey ilçesindeki Burçkarakuyu Mahallesi sınırları içinde kalan 290 hektarlık alan,
Oğuzeli ilçesinde Yalnızbağ Mahallesi 1. ve 2. Etapları’ndaki 96 hektarlık alan,
Şahinbey ilçesinde Geneyik 2. Etapları’nda yer alan 274 hektarlık alan.

Şanlıurfa
Karaköprü ilçesinde Aşık Mahallesi sınırlı içinde kalan 73,4 hektarlık alan,ü
Aşık ve Öğütçü Mahallesi sınırları içinde kalan 495,20 hektarlık alan,
Mehmetçik Mahallesi sınırları içinde kalan 7,10 hektarlık alan,
Kızlar Mahallesi sınırları içinde kalan 78,9 hektarlık alan,
Eyyübiye ilçesinde Akçamescit ve Küçükhan Mahallesi sınırları içinde kalan 89,3 hektarlık alan.

Trabzon
Beşikdüzü ilçesinde Fatih ve Cumhuriyet Mahallesi sınırları içinde kalan 21 hektarlık alan.

↓↓↓Bu haber de ilginizi çekebilir ↓↓↓

Kentsel Dönüşümde SED Raporu Zorunlu Olmalı

Kentsel Vizyon Platformu ortağı Faruk Göksu, kentsel dönüşümde insanların kaygılandığını bu sebeple de Sosyal Etki Değerlendirme (SED) raporunun da ÇED Raporu gibi şart olduğunu söyledi..

Nef ve Kentsel Strateji işbirliği ile kurulan Kentsel Vizyon Platformu, “81 Kent 81 Vizyon”, “39 Kent 1 İstanbul” programlarının ardından “On Proje Onlarca Etki Programı”nın Sosyal Etki Değerlendirme (SED) Rehberi projesi için harekete geçti.

Kentsel dönüşümün mekan ve yaşama olan olumsuz etkilerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan SED Raporu için proje ekibi, 4 ay süresince 10 proje alanında etkinlikler ve çalıştaylar gerçekleştirdi. Bu kapsamda görüşme yapılanların yüzde 80’i kentsel dönüşümün iyi bir şey olmadığını düşündüğü, görüşleri alınan katılımcıların en büyük endişesinin ise proje olduğu belirlendi.

Elde edilen verileri değerlendiren Kentsel Strateji kurucu ortağı ve Kentsel Vizyon Platformu kurucularından Faruk Göksu, kentsel dönüşüm sürecinde ciddi bir travma yaratıldığını, mekan ve insanların zihinlerinin silindiğini söyledi. İnsanların projeyle ilgili sorularına muhatap bulamama ve güvensizlik endişeleri ile kentsel dönüşüm sürecine olumsuz baktığını belirten Göksu, Avrupa Kalkınma Bankası, Dünya Bankası gibi kurumların bu tür raporlar olmadan kredi vermediğini vurguladı.

SED Raporu’nun da ÇED Raporu gibi zorunlu olması gerektiğini belirten Göksu, hazırladıkları çalışmayı siyasi partilere götürerek yasalaşması için destek talep edeceklerini, ayrıca kamuoyu oluşturmak için projenin akademi, dernekler, sivil toplum kuruluşlarıyla da paylaşılacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir